Soglasje za priključitev je odločba, ki se izdaja po Zakonu o upravnem postopku ter podrobno opredeljuje prevzemno predajno mesto (tehnične pogoje/zahteve le-tega, način/vrsto odjema električne energije itd.). Investitor oz. uporabnik omrežja ga mora pridobiti v primeru:
- priključevanja novega ali obstoječega (več kot 3 leta odklopljenega) objekta,
- spremembe priključne moči,
- spremembe skupine končnih odjemalcev,
- spremembe tehničnih karakteristik.
Za izdajo Soglasja za priključitev za samooskrbo potrebujete:
- izpolnjeno Enotno vlogo,
- IDZ elektrarne (ali enopolna shema od priključnega mesta na distribucijskem omrežju do točke vključitve samooskrbe na interno omrežje; zaščita na ločilnem mestu; vrsta, število in moč razsmernikov in panelov),
- tlorisni prikaz mikrolokacije elektrarne (lokacija fotonapetostnih modulov za mFE, lokacija mHE, mVE),
- pooblastilo lastnika objekta/parcele, kjer bo elektrarna nameščena, v kolikor vlagatelj ni ista oseba kot je lastnik objekta parcele.
Soglasje za priključitev postane dokončno v 15 dneh od dneva vročitve.
Sistemski operater distribucijskega omrežja (SODO) izda Soglasje za priključitev, če so za to dane elektroenergetske in tehnične možnosti (SPDO, SONDO). Predpiše tehnične pogoje, ki morajo biti izpolnjeni, da bo mogoča priključitev proizvodnega vira kot samooskrba objekta.
Obstoječa proizvodna naprava, ki je vključena v sistem podpor po 372. členu EZ-1, se sme priključiti po principu samooskrbe, če izstopi iz sistema podpor ter sama naprava izpolnjuje določila Uredbe o samooskrbi z električno energijo iz OVE (Ur. l. RS št. 97/2015) in Pravilnika o tehničnih zahtevah naprav za samooskrbo z EE iz OVE (Ur. l. RS 1/2015).